logo-mini
عکاسی حرفه ای با نورپردازی طبیعی

آموزش نورپردازی در عکاسی پرتره با استفاده از نور پنجره

آموزش نورپردازی در عکاسی پرتره با استفاده از نور پنجره

نور پنجره، یک منبع نوری عالی و مجانیه. استفاده از نور پنجره در عکاسی پرتره، میتونه شما رو به نتیجه‌ای مشابه با استفاده از تجهیزات نورپردازی گرون و بزرگ برسونه. در واقع یک پنجره بزرگ، مثل یک سافت باکس بزرگ عمل میکنه. پنجره، نور ورودی رو دیفیوز و نرم میکنه. و موجب میشه نور نرمی به سطح اتاق و روی سوژه بتابه. آتلیه‌های عکاسی اولیه، از اینهمه تجهیزات الکتریکی و فانتزی استفاده نمیکردن. بلکه فقط از پنجره ها برای نورپردازی استفاده میکردن. برای اینکه ببینیم عکاسی با نور پنجره چجوریه، با این مقاله همراه من باشین.

راستی! آخر همین مقاله میتونین نمونه عکسها و ژست های مناسب برای عکاسی با نور پنجره رو دانلود کنین.

استفاده از نور پنجره در عکاسی

مزایای عکاسی با نور پنجره چیه؟

 

خیلی‌ها فکر میکنن برای گرفتن عکسهای پرتره عالی، حتما باید تجهیزات نورپردازی خیلی گرون قیمت داشت. اما با داشتن کمی خلاقیت و استفاده از منابع ارزونی که در دسترس همه هست، میشه کارهای خیلی هیجان انگیز انجام داد. یکی از همین خلاقیت‌ها، استفاده از نور پنجره در عکاسی پرتره هست.

نور پنجره یک منبع نوری مجانیه که در دسترس همه هست. هممون هم توی خونه هم محل کارمون تعداد زیادی پنجره داریم که میتونیم از نور اون در ساعت‌های مختلف، برای عکاسی پرتره استفاده کنیم. عکاسی با نور پنجره نیاز به تمرین و کمی خلاقیت توی ژست دادن داره. پیشنهاد میکنم حتما ژست‌های نمونه رو از انتهای مقاله دانلود کنین.

 

بیشتر بخوانید  بهترین دوربین برای عکاسی پرتره + معرفی 9 مدل

چجوری از نور پنجره برای عکاسی پرتره استفاده کنیم؟

 

اگه پنجره رو به عنوان یه سافت باکس ببینین، تمام قوانین موجود درمورد نورپردازی با سافت باکس، در مورد اون هم صدق میکنه. اول از همه اینو یادتون باشه: هرچی پنجره بزرگتر باشه، نور نرمتر میشه. پنجره‌ی بزرگ، زاویه تابش بیشتری برای ورود نور فراهم میکنه. همچنین سایه کمتری هم تولید میکنه. دونستن این نکته خیلی مهمه. چون ممکنه شما بخواین عکسهایی با سایه‌های خشن بگیرین.

دلایل زیادی وجود داره برای اینکه پنجره‌ها حتی از سافت باکس هم بهتر هستن. در هر شکل و اندازه‌ای وجود دارن. همه جا هستن. استفاده ازشون کاملا مجانیه. و تمرین کردن باهاشون خیلی راحته. نکات منفی استفاده از نور پنجره در عکاسی پرتره نسبت به سافت باکس هم اینه که وابسته به شرایط آب و هوایی و زمان هستن. همچنین اینکه شما باید مدل یا سوژه‌تون رو حرکت بدین. چون منبع نور قابل حرکت نیست!

ماهیت نور پنجره

ماهیت نور پنجره (نور نرم) اون رو برای عکاسی پرتره بسیار مناسب کرده. سایه‌های ایجاد شده روی صورت بسیار طبیعی هستن و ویژگی‌ها رو برجسته نمیکنن. اگه نیاز دارین که یک ویژگی خاص رو مخفی کنین، نیاز به نور سخت‌تری دارین. برای اینکار یا باید از پنجره دورتر بشین، یا از پنجره‌های کوچک‌تر استفاده کنین.

نور پنجره یه راه مجانی عالیه برای رسیدن به یک خروجی گرون قیمته. اینکه شما چطور از نور پنجره برای عکاسی پرتره استفاده میکنین، کاملا به خودتون بستگی داره.

اول از همه، نور بسیار جهت داره. غیر از مواردی که پنجره بالای سر شما باشه، به عنوان یک نور جانبی عمل میکنه. هرچی به پنجره نزدیکتر باشین، بزرگتر و نورانی تره. برای عکاسی با نور پنجره، هرچی اتاق بزرگتر باشه بهتره. چون میتونین در اطراف اتاق حرکت کنین و با نور بازی کنین. همچنین باید زمانی از روز رو انتخاب کنین که خورشید از زاویه دلخواه شما به داخل بتابه.

وقتی خورشید تو آسمون باشه، نور خیلی هاردتر میتابه؛ حتی از پشت پنجره. وقتی که هوا ابری باشه، کل آسمون مثل یک منبع نور عمل میکنه. فکر میکنین تفاوت بین سایه‌های ایجاد شده در یک روز آفتابی نسبت به یک روز ابری چی باشه؟

 

بیشتر بخوانید  بهترین لنز برای عکاسی پرتره + معرفی 3 لنز
عکاسی با نور طبیعی

جای گیری سوژه نسبت به نور پنجره

 

سوژه در مرکز پنجره

وقتی شما سوژه‌تون رو در مرکز پنجره قرار میدین و پنجره سمت چپ اونها قرار داره، همیشه سمت چپ صورت اونها نور بیشتری از سمت راست دریافت میکنه. از اونجایی که مرکز منبع نور به سمت چپ صورت اونها میرسه، نور راهی برای رسیدن به سمت راست صورت اونها پیدا نمیکنه. اینکار موجب به وجود اومدن اثر بسیار زیبایی از سایه‌ها در سمت راست میشه. فقط حواستون باشه که نورسنجی رو بر اساس نور سمت چپ صورت انجام بدین؛ نه سمت راست. در غیر اینصورت عکس شما آندراکسپوز میشه. (کم نور)

سوژه رو کمی نزدیک‌تر به خودتون بیارین در حالکیه بیشتر نور به پشت سوژه بتابه. نور روی صورت نرم‌تر میشه و نور سمت چپ و راست صورت شروع به یکسان شدن میکنن. اگه معکوس این کار رو انجام بدین، میبینین که اینبار هم نو سمت راست صورت شروع به یکسان شدن با سمت چپ میکنه. بعلاوه اینکه کل سوژه هم نور بیشتری دریافت میکنه. خیلی مهمه که خودتون حتما این آزمایش‌ها رو انجام بدین. ببینین کدومش رو بیشتر دوست دارین یا کدوم حالت بیشتر مناسب سوژه شماست.

 

سوژه رو به پنجره

وقتی که سوژه‌تون رو به پنجره قرار بگیره، با یک نور نرم و در عین حال صاف و یکدست با سایه‌های کمتر مواجه هستین. بله! این نور برای روشن کردن سوژه کافیه؛ اما به اندازه کافی افکت‌های زیبا و هیجان انگیز ازش درنمیاد. پس باید زوایای متفاوت رو امتحان کنین.

 

سوژه پشت به پنجره

وقتی که پنجره پشت سوژه‌تون قرار داشته باشه، با همون مشکلی مواجه میشین که وقتی خورشید پشت سوژه‌تون باشه. احتمالا دوربین سعی میکنه نورسنجی رو بر اساس نور پنجره انجام بده. درنتیجه یک عکس ضدنور خواهید داشت. مگر اینکه از نورسنجی اسپات (نقطه‌ای) استفاده کنین و از ایجاد ضدنور (سیلوئت) جلوگیری کنین. وقتی که دوربین رو روی نورسنجی نقطه‌ای بذارین، بک گراند اوراکسپوز میشه و نورسنجی صحیح رو بر اساس سوژه در پیش زمینه انجام میدین. اینکار تاثیر خیلی خوبی داره و درواقع کار مورد علاقه منه برای اینکه بک گراند رو سفید و نورانی ثبت کنم.

 

بیشتر بخوانید  آموزش عکاسی با موبایل - صفر تا صد
جای گیری سوژه در عکاسی با نور پنجره

سایر کاربردهای عکاسی با نور پنجره

 

نور پنجره کاربردهای بیشتری هم داره و فقط محدود به عکاسی پرتره نیست: عکاسی از اجسام بی جان، حیوانات و … . همچنین خیلی مهمه که به سایر نورهای موجود در اتاق هم توجه کنین. اصولا نباید هیج نور دیگه‌ای رو روشن کنین؛ چون در اون صورت بیش از یک منبع نور دارین. جنس و دمای نور این منابع با هم متفاوته. در نتیجه در تنظیم وایت بالانس با مشکل مواجه میشین.

مجددا یادآوری میکنم. اگه نیاز به نور هاردتر دارین دوتا راه وحود داره: یا از پنجره فاصله بگیرین یا از پنجره کوچکتر استفاده کنین. با دورتر ایستادن از پنجره، هنوز هم نور نرم و سافتی رو دارین؛ اما نه به نرمی قبل. منبع نور دورتر شده و نمیتونه از همون زاویه قبلی به سوژه برسه. استفاده از پنجره کوچکتر هم تقریبا مثل همین حالته. فقط به جای اینکه با فاصله گرفتن از پنجره، منبع نور رو به ظاهر کوچکتر کنیم، خود منبع نور اصلی رو کوچکتر میکنیم.

این کار هم موجب ایجاد نوری هارد و سخت‌تر از حالت قبل میشه. دقیقا به همون علت که نور نمیتونه از همون زوایایی که از پنجره بزرگ به سوژه میتابید، بتابه. من خودم شخصا دوست دارم برای عکاسی‌های بالاتنه و صورت، از پنجره‌های کوچکتر استفاده کنم و برای عکس‌های تمام قد، از پنجره های بزرگتر.

نتیجه گیری

 

دیدین که برای عکاسی پرتره حتما نباید تجهیزات گرون داشت. نورپردازی با استفاده از نور طبیعی، یک روش کاملا مجانیه که هم جای خلاقیت زیادی داره و هم نتایجش شما رو شگفت‌زده میکنه. اگه نیاز به یک نور نرم و در عین حال با کیفیت دارین، نیاز نیست سافت باکس های گروه قیمت تهیه کنین. نور پنجره اتاق شما عین یک سافت باکس بزرگ و عالی عمل میکنه.

برای پر کردن سایه ها هم میتونین از یک رفلکتور ارزون قیمت استفاده کنین. رفلکتور، نور از دست رفته رو مجددا به کادر شما برمیگردونه. ضمن اینکه میتونین ازش استفاده‌های خلاقانه هم بکنین.

عکاسی با نور پنجره به شما کمک میکنه بتونین قدرت خلاقیت خودتون رو بروز بدین. حتما در اطراف شما هم چند پنجره هست که بتونین باهاش نورپردازی انجام بدین. پس دوربینتون رو بردارین و عکاسی پرتره با نور طبیعی رو شروع کنین. اما قبل از اون حتما بهتون توصیه میکنم نمونه عکسهای پرتره که با نور پنجره گرفته شدن رو دانلود کنین. 🙂

دانلود بهترین عکسهای پرتره با نور پنجره

ایمیلتون رو وارد کنین

* indicates required


به این مقاله چند امتیاز میدین؟
[امتیاز از مجموع: 2 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نظر بدهید