logo-mini
چه زمانی از تقدم شاتر استفاده کنم؟

حالت تقدم شاتر و کاربرد آن در عکاسی

حالت تقدم شاتر و کاربرد آن در عکاسی

اگه متوجه شدین که عکاسی با مد منوآل یا دستی، براتون زوده، حالت تقدم شاتر همیشه در خدمت شماست! با عکاسی در حالت تقدم شاتر ، شما یکی از المان‌های نورسنجی رو تنظیم میکنین و بقیه کار رو به دوربین میسپارین. برای یادگیری عکاسی در حالت تقدم شاتر و مزایا و معایب مود تقدم شاتر در عکاسی، ادامه مقاله رو بخونین.

تغییر سرعت شاتر در مثلث نوردهی

حالت تقدم شاتر چیست؟

 

تقدم شاتر یکی از مودهای عکاسیه که به شما اجازه میده فقط سرعت شاتر رو تغییر بدین. همونطور که حتما میدونین، برای عکاسی از یک صحنه، باید سه المان رو روی دوربین تنظیم کنیم. این سه المان در کنار هم، مثلث نورسنجی رو میسازن و به هم وابسته هستن.

با استفاده از مود عکاسی تقدم شاتر ، کنترل سرعت شاتر دست شماست. وقتی که سرعت شاتر مدنظرتون رو تعیین کردین، دوربین خودش دیافراگم رو تنظیم میکنه تا در نهایت نورسنجی صحیحی داشته باشیم.

همونطور که قبلا هم گفتیم، سرعت شاتر کنترل کننده ثبت حرکت در عکس ماست. یعنی اگر مثلا با سرعت شاتر بالایی (مثل ۱/۲۰۰) عکس بگیرین، سوژه کاملا فریز میشه و تقریبا هیچ حرکتی از اون ثبت نخواهد شد. سرعت شاتر آهسته، موجب تار شدن سوژه میشه. این حالت به شما اجازه میده حرکت سوژه رو نشون بدین. در واقع این انتخاب با ماست که تصمیم بگیریم میخوایم حرکت سوژه رو نشون بدیم یا نه.

عکاسی با حالت تقدم شاتر به ما کنترل این مورد رو میده. برای صحنه‌های خاصی که میخوایم در مورد ثبت یا عدم ثبت حرکت سوژه تصمیم بگیریم، بهترین حالت، استفاده از مود تقدم شاتره. معمولا توی این عکسها دیافراگم اهمیت کمتری برای ما داره.

مود تقدم شاتر یکی از سه حالت عکاسیه که روی دوربین وجود داره. نیکون و سونی این حالت رو با S نشون میدن و کنون و پنتاکس با Tv. دو حالت دیگه که به زودی بررسیشون میکنیم، تقدم دیافراگم و مود منوآل یا دستی هستن.

چه زمانی از اولویت سرعت شاتر استفاد کنیم

چه زمانی از حالت تقدم شاتر استفاده کنیم؟

 

همونطور که گفتم، تمرکز سرعت شاتر روی کنترل حرکت سوژه‌ست. بنابراین، توی صحنه‌های غیر استاتیک یا صحنه‌هایی که در اونها حرکت وجود داره (مثل عکاسی از پرندگان در حال پرواز، عکاسی از آبشار، عکاسی ورزشی، عکاسی از مسابقات موتوسواری یا رالی و …) میشه از حالت تقدم شاتر استفاده کرد.

عکاس‌هایی که تمایل دارن حرکت سوژه رو فریز کنن، عکاسان رویدادها، عکاسان ورزشی، عکاسان خیابانی و عکاسان اکشن هستن. اما ژانرهای عکاسی هم هستن که توی اونها، نشون دادن حرک سوژه و ایجاد تاری در عکس، یک افکت هنری محسوب میشه. مثلا عکاسان منظره تمایل دارن حرکت موج‌ها و ابرها رو نشون بدن و عکسهای جذاب‌تری بگیرن.

با استفاده از حالت اولویت شاتر میتونین به ایرادات فنی هم غلبه کنین. مثلا اگه با لنز تله فوتو و بدون سه پایه عکاسی کنین، احتمالا لرزش دستتون موجب تاری عکس میشه. توی این حالت‌ها باید سرعت شاتر رو سریعتر از حد معمول قرار بدین تا لرزش دوربین از عکستون حذف بشه.

همچنین عکاسی در حالت تقدم شاتر برای زمان‌هایی که شدت نور به سرعت در فواصل زمانی کوتاه تغییر میکنه، بسیار مناسبه. مثل زمانی که خورشید مرتبا پشت ابر میره و دوباره بیرون میاد.

استفاده از حالت اولویت شاتر برای هر صحنه‌ای که حرکت داره، بسیار عالیه. با این حال، اگه میخواید هم حرکت سوژه رو ثبت کنید و هم عمق میدان براتون مهمه، بهتره که از حالت دستی یا منوآل استفاده کنین. توی حالت تقدم شاتر، شما کنترلی روی دیافراگم ندارین. توی صحنه‌های روشن، ISO شما روی ۱۰۰ و دیافراگمتون هم بسته‌تر انتخاب میشه. یعنی ممکنه دچار خطای انکسار لنز بشین.

کنترل سرعت در حالت عکاسی با تقدم شاتر

مزایا و معایب حالت تقدم شاتر

 

مزایا

  • فقط باید یکی از المان‌ها رو تنظیم کنین و نگران تنظیم بقیه نیستین. در حالیکه با عکاسی در حالت منوآل، باید هر سه المان نورسنجی رو جداگونه و به درستی تنظیم کنین.
  • توی محیط‌های مختلف خیلی راحت میتونین سرعت شاتر آهسته یا سریع رو انتخاب کنین. درک مفهوم سرعت شاتر، خیلی آسونتر از دیافراگمه.
  • با استفاده از حالت تقدم شاتر، کاملا میتونین مقیاس دیافراگم رو کنترل کنین. یک یا چند استاپ نور عکس رو کم یا زیاد کنین. در واقع هرجا که نورسنج دوربین اشتباه کرد، شما میتونین تصحیحش کنین.

 

معایب

  • اگه دوربینتون Auto ISO نداشته باشه، باید تنظیم ایزو رو دستی انجام بدین.
  • وقتی دوربین رو روی Auto ISO بذارین، مشخص نیست دوربین بین دیافراگم و ایزو، کدوم رو در اولویت قرار میده.
  • تقدم شاتر ممکنه توی رسیدن به نورسنجی صحیح در یک صحنه مشکل ساز باشه. بسته به حالت نورسنجی که استفاده می‌کنین، ممکنه عکس شما اوراکسپوز یا آندراکسپوز بشه. در مورد حالت‌های نورسنجی در عکاسی، حتما مقاله زیر رو بخونین.

 

بیشتر بخوانید  حالت‌های مختلف نورسنجی دوربین را بشناسید!
به این مقاله چند امتیاز میدین؟
[امتیاز از مجموع: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نظر بدهید