logo-mini
لنز زوم بهتر است یا پرایم؟

تفاوت لنزهای زوم و پرایم: کدام یک بهتر است؟

تفاوت لنزهای زوم و پرایم: کدام یک بهتر است؟

تفاوت لنز پرایم با زوم چیه؟ لنز زوم بهتره یا پرایم؟ چه لنزی بخریم؟ توی این مقاله قصد داریم لنزهای زوم در مقابل لنزهای پرایم رو بررسی کنیم.

نکات اصلی در مقایسه لنزهای زوم و پرایم اینهاست: لنزهای پرایم فاصله کانونی ثابتی دارن. یعنی با این لنزها نمیتونین زوم کنین. ممکنه عجیب به نظر برسه، اما مزایای خوبی داره. دز مقابل، مزیت لنزهای زوم اینه که به شما اجازه میدن هرطور دوست دارین کادر ببندین. کادر باز داشته باشین یا بسته. اما داشتن این مزیت، هزینه‌ای هم داره: کیفیت کمتر و دیافراگم بسته تر.

توی این مقاله قصد دارم شما رو با این دو نوع لنز آشنا کنم. بعد، تصورات غلطی که ممکنه در مورد هرکدوم داشته باشین رو براتون روشن کنم و در نهایت به شما کمک کنم بتونین تصمیم بگیرین: لنز زوم بخریم یا لنز پرایم؟

پس سوال اصلی اینه: تفاوت لنز پرایم با زوم چیه؟ و لنز زوم بهتره یا لنز پرایم؟ بریم ببینیم…

لنزهای پرایم

 

همونطور که بالاتر ذکر کردم، لنزهای پرایم، فاصله کانونی ثابتی دارن. این ویژگی هم خوبه هم بد. بده به این خاطر که ممکنه نتونین کادر مورد نظر خودتونو ببندین. چون نمیتونین زوم کنین. خوبه به این خاطر که شما رو به چالش میکشه. شما رو مجبور میکنه جور دیگه‌ای فکر کنین. خلاقیت خودتونو به کار بگیرین و بیشتر و بیشتر تمرین کنین.

چرا مردم لنزهای پرایم میخرن؟ دو دلیل واضح وجود داره: کیفیت بالا و دیافراگم باز.

کیفیت

کیفیت یک لنز پرایم اغلب بسیار عالی‌تر از یک لنز زومه. چون قطعات متحرک لنزهای زوم رو نداره و از المان‌های کمتری تشکیل شده. عدسی‌ها و شیشه‌های استفاده شده در لنزهای پرایم بسیار دقیق هستن. به همین دلیل این لنزها خروجی شارپ و واضحی دارن. البته اوایل که لنزهای زوم به بازار اومدن، این تفاوت کیفیت خیلی بیشتر بود. چون تکنولوژی ساخت هنوز پیشرفت نکرده بود. با این وجود، در حال حاضر میتونین لنزهای زومی تهیه کنین که کیفیتی در حد لنزهای پرایم دارن. ولی باید هزینه‌ش رو بپردازین!

به طور مثال لنز ۲۴-۷۰ میلیمتر f/2.8 قیمتی حدود ۱۰۰۰ پوند و لنز ۳۵ میلیمتر f/1.4 حدود ۱۰۴۰ پوند داره. کیفیت لنز زوم خیلی خوبه اما هنوز هم به اندازه f/1.4 خوب نیست. حتی با وجودی که پول خیلی زیادی برای خرید یک لنز زوم میدین، باز هم خروجی به کیفیت لنز پرایم نمیگیرین. عکس زیر رو ببینین که چقدر شارپ ثبت شده. باورکردنی نیست که این عکس با لنز پرایم f/1.4 گرفته شده باشه! یعنی بازترین دیافراگم در دسترس!

دیافراگم

لنزهای پرایم قطعات متحرک بسیار کمتری دارن. به همین دلیل ابعاد کوچکتری دارن و در عوض روی ویژگی کاربردی اونها تمرکز شده: دیافراگم. نبود این قطعات، موجب میشه این لنزها دیافراگمی بسیار بازتر نسبت به لنزهای زوم داشته باشن. در حقیقت، دیافراگم لنز پرایمی که بالا ذکر کردم، نسبت به لنز زوم، ۴ برابر نور بیشتری رو از خودش عبور میده. البته این رو هم در نظر بگیرین که f/2.8 برای یک لنز زوم خیلی عالیه.

مزیت اصلی داشتن دیافراگم باز اینه که میتونین توی شرایط کم نور عکاسی کنین. دیافراگم باز، اجازه ورود نور بیشتری به داخل لنز میده. به همین دلیل، این لنزها برای عکاسی در فضای داخلی عالی هستن: عکاسی در کافه‌ها، باشگاه‌ها، مهمانی‌ها یا در یک اتاق کم نور. در واقع هرجایی که نمیخواید ISO رو بیش از حد بالا ببرید.

از دیگر مزیت‌های دیافراگم گسترده، اینه که میتونیم عمق میدان کمی داشته باشیم. با عمق میدان کم میتونیم طیف وسیعی از کارهای خلاقانه رو انجام بدیم. مجددا، عکس زیر با f/1.4 گرفته شده.

قیمت

مزیت بزرگ دیگه برای لنزهای پرایم، قیمت ارزون اونهاست. اما همونطور که بالا دیدین، این لنزها خیلی هم دوست ندارن قیمت کمی داشته باشن!

یک لنز ۵۰ میلیمتر f/1.8 قیمتی حدود ۱۱۰ تا ۲۲۰ دلار داره. توی این رنج قیمت، داشتن چنین لنزی میتونه رویایی باشه. فقط کافیه خروجی این لنز رو با کیت لنزتون مقایسه کنین تا متوجه حرف من بشین. همچنین این لنز به شما توانایی انجام کارهای خلاقانه با عمق میدان رو میده.

لنزهای زوم

 

لنزهای زوم خیلی پیچیده‌تر هستن و قیمت اونها هم خیلی خیلی بالاتره؛ بسته به اینکه کاربرد اون لنز چی باشه.

برای تازه کارها همیشه این تصور غلط وجود داشته که مثلا لنز ۱۸-۲۵۰ میلیمتر باید قیمتی بالاتر از ۲۴-۷۰ میلیمتر داشته باشه. به این دلیل که دامنه زوم بیشتری داره. این تصور غلطه. چون میزان زوم، معیار مناسبی برای سنجش کیفیت و قیمت لنز نیست.

وقتی سراغ لنزهای زوم میاین، هرچقدر پول بدین آش میخورین. مقایسه کردن این دو لنزی که الان نام بردم کار سختیه. چون کاربرد اونها بسیار با هم متفاوته.

لنز ۱۸-۲۵۰ لنزیه که بیشتر برای سرگرمی و فان ساخته شده. این لنز برای کسی مناسبه که نمیخواد چند لنز همراه خودش داشته باشه (مثل کسی که زیاد سفر میکنه).

لنز ۲۴-۷۰ برای یک عکاس خیلی حرفه‌ای تر ساخته شده. کسی که نقاط منفی لنزهای با گستره زوم زیاد رو درک کرده؛ اما در عین حال لنزی میخواد که بتونه کمی باهاش مانور بده. بتونه کادر مناسب تری ببنده و آزادی بیشتری داشته باشه. کاری که با لنز پرایم نمیتونست انجام بده.

لنز ۱۸-۲۵۰ برای کسی ساخته شده که فقط یک لنز میخواد. لنز ۲۴-۷۰ به عنوان کیت لنز، برای افراد حرفه‌ای ساخته شده.

کیفیت

کیفیت کلی یک لنز زوم میتونه با لنز پرایم قابل مقایسه باشه. اما از نظر من کیفیت این دو هنوز هم خیلی از هم فاصله داره. من کاملا متوجه میشم که شارپنس لنز زوم من به اندازه لنز پرایم ۵۰ میلیمترم نیست. اما این رو قبل از خرید لنز زومم هم میدونستم. بعلاوه اینکه از نتایج خروجی لنز زومم هم راضی هستم. میشه اسم این رو یه جور مصالحه گذاشت. یه مصالحه با خودتون و جیبتون!

اما حالا که هم با لنزهای پرایم و هم لنزهای زوم کار کردم، یک نکته مهم رو باید بهتون بگم. معمولا وقتی که دیاراگم لنز رو تا انتها باز میکنین (یعنی کمترین عدد دیافراگم)، معمولا عکسها سافت میشن. چیزی که من تجربه کردم اینه که بهتره یک تا دو استاپ دیافراگم رو ببندین. این نکته در مورد لنزهای زوم بیشتر به چشم میاد.

دیافراگم

توی لنزهای زوم دو نوع دیافراگم داریم. دیافراگم ثابت و متغیر. توی لنزهای زوم با دیافراگم ثابت، دیافراگم در کل محدوده زوم ثابت میمونه. مثل لنز ۷۰-۲۰۰ f/2.8 که از فاصله کانونی ۷۰ تا ۲۰۰، دیافراگم اون ثابت هست. مثال دیگه این نوع لنزها، لنز ۲۴-۷۰ f/2.8 هست. این لنزها معمولا گرون هستن. ثابت موندن دیافراگم در تمام محدوده، اغلب روی لنزهای فول فریم دیده میشه و لنزهای کراپ سنسور، معمولا چنین قابلیتی ندارن.

نوع دوم، لنزهای زوم با دیافراگم متغیر هستن. این لنزها خیلی ارزونتر از لنزهای قبلی هستن. مثلا کیت لنز ۱۸-۵۵ کنون که روی ۱۸ میلیمتر دارای دیافراگم f/3.5 هست و وقتی کم کم اون رو زوم کنین، دیافراگم هم بسته‌تر میشه تا نهایتا به f/5.6 برسه. در واقع میزان نور ورودی به لنز، کمتر از نصف حالت اول میشه.

قیمت

قیمت یک لنز زوم خوب، ممکنه خیلی گرون باشه. برای انتخاب و خرید یک لنز زوم مناسب، باید اول هدفمون رو بدونیم. و بعد، کارآیی اون لنز رو بسنجیم. و ببینیم با توجه به هدفی که داریم، اون لنز میتونه نیاز ما رو برآورده کنه یا نه.

اگه تازه در شروع راه هستین و میخواین لنز تهیه کنین، عقلانیش اینه که با یک لنز زوم شروع کنین. چون هم از نظر هزینه براتون به صرفه هست و هم کارهای بیشتری میتونین باهاش انجام بدین.

نتیجه گیری

 

برگردیم به سوال اول: لنز زوم بهتره یا پرایم؟ توی این مقاله سعی کردم تفاوت لنز پرایم با زوم رو بررسی کنم. من همیشه هم لنز پرایم و هم لنز زوم رو توی کیف تجهیزات عکاسی خودم دارم. چون کاربرد هرکدومشون متفاوته.

از لنز پرایم جاهایی استفاده میکنم که میدونم سوژه‌م چیه و فاصله من تا سوژه چقدر هست. یا اینکه در شرایط کم نور ازشون استفاده میکنم. چون همونطور که دیدیم دیافراگم‌های بازتری دارن و نور بیشتری از خودشون عبور میدن. اما احتمالا از لنز زومم بیشتر از پرایم استفاده میکنم.

این به این معنی نیست که لنز زوم از لنز پرایم بهتره. بلکه به این دلیله که لنز زوم دست منو بازتر میذاره. حتی با وجودی که وزن بالاتری داره، باز هم ارزشش رو داره که وزن زیاد لنزهای زوم رو تحمل کنیم.

من همه عکاسها رو به استفاده از لنزهای پرایم تشویق میکنم. نه تنها به این دلیل که کیفیت عکسهام به شکل قابل توجهی با این لنزها بالا رفت، بلکه به این خاطر که این لنزها به من درسهای بزرگی در مورد دیافراگم و عمق میدان دادن.

پس اگه الان از من بپرسین لنز زوم بهتر است یا لنز پرایم ، جواب مشخصی براش ندارم. هر لنزی خوبی‌ها و بدی‌های خودش رو داره. و هر لنزی در جایگاه خودش عالیه.

به این مقاله چند امتیاز میدین؟
[امتیاز از مجموع: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نظر بدهید