logo-mini

چجوری ژست بگیریم: قسمت دوم، ژست های خانم ها – ۱

چجوری ژست بگیریم: قسمت دوم، ژست های خانم ها – ۱

اگه می‌خواید عکسهای عالی بگیرید؛ یا توی یه مراسم رسمی، خوب و حرفه‌ای به نظر بیاید، باید ژست گرفتن رو بلد باشید. یک ژست خوب به شما اعتماد به نفس و قدرت میده. حالت کلی بدن شما، چجوری قرار گرفتن دستهاتون و حالات صورتتون، سه فاکتور اصلی یک ژست خوبه.

معمولا خانم‌ها روی ژست خودشون خیلی حساسن! تا اونجایی که ریزترین جزئیات عکس رو بررسی میکنن و میگن همه چی باید عالی باشه! اگه شما هم موقع عکس گرفتن ایده کم میارین یا اینکه دنبال یه راهنما برای ژست گرفتن میگردین، حتما این مقاله و قسمت بعدیش رو بخونین.

قبلا و توی این لینک، ژست‌های عکاسی مردونه رو بررسی کردیم. این مقاله فقط برای خانم‌ها نیست. در واقع چه شما مدل باشین چه عکاس، این مقاله به دردتون میخوره. میتونین به عنوان یک راهنمای جامع ژست عکاسی برای خانم ها، ازش کمک بگیرین. توی این قسمت، ژست‌های پرتره، ژست‌های نشسته و ژست‌های درازکش رو بررسی می‌کنیم. ژست‌های ایستاده و تمام قد رو هم توی مقاله بعدی براتون توضیح میدم.

ژست‌های معرفی شده در این مقاله از مراجع اصلی عکاسی انتخاب شدن. به عنوان یه عکاس، توصیه من اینه که از این ژست‌ها بر اساس مدل خودتون استفاده کنین. ممکنه مدل شما تجربه زیادی نداشته باشه و اصطلاحا بدن خشکی داشته باشه. یا اینکه این ژست‌ها در هرجایی کاربرد نداشته باشه. پس باید شرایط محیط عکاسی رو هم در نظر داشته باشید.

در انتهای مقاله هم مثل مقاله قبلی میتونید نمونه عکس‌های واقعی و عالی ژست‌های زنانه رو دانلود کنید. خب! بیاید شروع کنیم…

چجوری ژست بگیریم ؟ آموزش ژست عکس زنانه - قسمت اول

بخش اول: ژست عکاسی پرتره

1. یک ژست خیلی خیلی ساده برای شروع. از مدل بخواید از بالای شونه خودش به شما نگاه کنه. توجه کنید که یک عکس پرتره میتونه خیلی جذاب باشه یا خیلی بد! بسته به اینکه شما از چه زاویه‌ای عکاسی میکنید. پس به دنبال بهترین زاویه بر اساس چهره مدل خودتون باشید.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

2. یه ژست خوب دیگه برای شروع. با این ژست میتونید مدل رو لاغرتر نشون بدید. مدل باید چونه خودش رو به جلو حرکت بده و کمی به سمت پایین بچرخونه. همزمان باید شونه کمی بالا بیاد، اما نه خیلی زیاد! باید کمی فضا خالی بین چونه و شونه وجود داشته باشه.

بیشتر بخوانید  چجوری ژست بگیریم: قسمت سوم، ژست های خانم ها - 2
آموزش ژست گرفتن در عکاسی

3. در عکاسی پرتره، دست‌ها معمولا دیده نمیشن یا عنصر غالب نیستن. با این حال برای خلاقیت بیشتر، از مدل بخواید با دست‌های خودش بازی کنه و موقعیت‌های مختلف اطراف سر و صورت خودش رو امتحان کنه. شما هم از زوایای مختلف عکس بگیرید تا به بهترین زاویه برسید. این نکته یادتون باشه: کف دست نباید معلوم باشه. فقط باید از کنار دست‌ها عکس بگیرید. همچنین انگشت‌ها نباید خشک و صاف باشن. سعی کنید به انگشت‌ها حالت بدید.

میتونید نمونه عکس‌های بیشتر رو از انتهای مقاله دانلود کنید.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

4. ممکنه با قوانین ترکیب‌بندی در عکاسی آشنا باشید. مثل قانون یک سوم‌ها. بر همین اساس، با استفاده از ایجاد قطر توی عکس، میشه اثری دلپذیر و موندگار روی مخاطب گذاشت. یادتون باشه حتما نباید دوربینتون رو کاملا صاف و تراز نگه دارید. دوربین رو با زاویه بگیرید و نگران هیچ چیز نباشید. اینطوری میتونید پرسپکتیوهای خلاقانه، جذاب و غیرعادی رو کشف کنید.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

5. خیلی وقت‌ها ژست‌های ساده، بهترین ژست‌ها هستن. به عنوان یه قاعده ژست گرفتن برای خانم‌ها، گذاشتن وزن بدن روی یک پا و پیچ دادن بدن به شکل S، اونها رو جذاب‌تر میکنه.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

6. میشه از دیوار یا یک سطح به شکلی زیبا برای ژست گرفتن استفاده کرد. توی این ژست، مدل باید دست‌های خودش رو روی یک سطح عمودی بذاره.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

7. اگه مدل شما موهای بلند و لَخت داره، سعی کنید از حرکت موهاش عکس بگیرید. از مدل بخواید سرش رو با سرعت زیاد بچرخونه تا موهاش به حرکت دربیاد. شما میتونید از سرعت شاترهای مختلف استفاده کنید تا حرکت رو ثبت کنید یا تصویر رو فریز کنید. این عکس‌ها معمولا خیلی مثبت و درخشان به چشم میان.

نمونه‌هایی از این عکسها رو میتونید انتهای همین مقاله دانلود کنید.

بیشتر بخوانید  چجوری ژست بگیریم: قسمت اول، ژست های آقایان
آموزش ژست گرفتن در عکاسی

بخش دوم: ژست عکاسی نشسته برای خانم ها

1. یک ژست عالی و دوست داشتنی با مدل نشسته. زانوها باید به هم برخورد کنن. و باید کمی از زاویه بالا عکاسی کنید.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

2. این ژست برای نشستن روی زمین خیلی خیلی مناسبه. صورت باید نیمرخ یا حداکثر سه‌رخ باشه. تکیه بدن روی یکی از دست‌هاست و دست دیگه روی زانو قرار میگیره.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

3. یک ژست ساده و صمیمانه دیگه برای مدلی که روی زمین نشسته. همونطور که میبینید بالاتنه نباید صاف و خشک باشه. کمی خمیده رو به جلو و شونه‌ها هم نباید همسطح باشن. میتونید زوایا و جهت‌های مختلف رو هم امتحان کنید. در این حالت هم باید عکاسی از زاویه پایین انجام بشه.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

4. بهترین ژست برای نشون دادن اندام و فیزیک زیبای مدل. این ژست در حالت ضدنور خیلی عالی میشه. منبع نور رو پشت مدل قرار بدید و عکس بگیرید.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

5. این ژست برای نشستن روی مبل یا تخت مناسبه. برای کمی عمق دادن به عکس میتونید از مدل بخواید یه فنجون قهوه توی دستهاش بگیره. و وانمود کنه که مشغول گرم کردن انگشتانش هست.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

6. یه ژست خوب، راحت و دلپذیر. این ژست برای فضاهای داخلی و مدل نشسته روی مبل، بسیار مناسبه.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

7. یه ژست دیگه که برای مدل نشسته روی مبل مناسبه.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

8. این ژست، برای عکس‌های غیر رسمی (Casual) و برای مدلی که روی زمین نشسته مناسبه. میتونید زوایای مختلف رو امتحان کنید. مثلا، در اطراف مدل بچرخید و از زوایای مختلف عکس بگیرید. یا ارتفاع دوربین رو تغییر بدید و از ارتفاع‌های مختلف عکس بگیرید.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

9. ژست گرفتن در حالت نشسته، فقط محدود به عکس‌های غیر رسمی نیستن. نگران نباشید. میتونید توی بعضی از عکس‌های رسمی‌تر (formal) هم از ژست‌های نشسته استفاده کنید.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

بخش سوم: ژستهای درازکشیده برای خانم ها

1. این ژست بسیار باز و پذیراست. در این حالت مدل روی زمین دراز میکشه. و شما باید پایین برید و عکس خودتون رو از زاویه‌ای نزدیک زمین بگیرید.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

2. با کمی تنوع توی دراز کشیدن، به این ژست میرسیم. هر دو دست باید خیلی راحت روی زمین قرار بگیرن. این ژست برای فضاهای بیرونی خیلی خوبه. جاهایی مثل جنگل، فضای سبز، لابلای یک چمنزار یا باغ گل.

بیشتر بخوانید  چجوری ژست بگیریم: قسمت سوم، ژست های خانم ها - 2
آموزش ژست گرفتن در عکاسی

3. یک ژست آسون و ابتدایی، اما کاملا خیره کننده و جذاب! مدل درازکشیده و سرش رو به سمت شما میچرخونه. شما باید پایین برید و از نزدیک سطح زمین عکس بگیرید. بعد با زوایای مختلف دور مدل بچرخید و عکس بگیرید تا به بهترین زاویه برسید. میتونید از مدل بخواید جای دست و سرش رو عوض کنه.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

4. یک ژست آسون ولی پر زرق و برق دیگه! این ژست برای همه انواع اندام‌ها مناسبه. میتونید نوع قرارگیری دست و پا رو تغییر بدید. و فراموش نکنید که فوکوس باید روی چشم‌های مدل باشه!

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

5. یک ژست خیلی دوست داشتنی. این ژست در جاهای مختلف میتونه استفاده بشه. مدل ممکنه روی تخت درازکشیده باشه، روی زمین، روی چمن یا روی ساحل ماسه‌ای. شما باید یه زاویه خیلی پایین برای عکاسی انتخاب کنید و فوکوس رو روی چشم‌ها بذارید.

آموزش ژست گرفتن در عکاسی

تا همینجا بسه…

فعلا تا همینجا موضوع رو نگه میداریم. توی مقاله بعدی که براتون میذارم، ژست‌های ایستاده، نیم تنه و تمام قد خانم‌ها رو بررسی میکنیم. تا اونموقع میتونید توی این لینک، ۱۲ اشتباه رایج در ژست گرفتن که براتون نوشتم رو ببینید و اونها رو رفع کنید.

دانلود بهترین ژست ها

همونطور که ابتدای مقاله قول دادم، تعدادی از بهترین ژست های عکاسی برای خانم ها رو براتون آماده کردم. میتونید همین پایین ایمیلتون رو وارد کنید تا فایل عکسها رو روی ایمیلتون دریافت کنید. اگه به این عکسها خوب دقت کنید، همگی حداقل چند نکته از نکات بالا رو رعایت کردن. امیدوارم از این مقاله استفاده کافی رو ببرید. منتظر نظراتتون از طریق کامنت زیر همین پست، پیام تلگرام یا دایرکت اینستاگرام هستم.

دانلود بهترین ژست های عکاسی برای خانم ها

ایمیل خودتون رو وارد کنید:

* فیلد اجباری


به این مقاله چند امتیاز میدین؟
[امتیاز از مجموع: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نظر بدهید